Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Wpływ alkoholu na psychikę człowieka

W każdym umyśle istnieje część racjonalna, która utrzymuje ścisły kontakt z rzeczywistością i logiką oraz część irracjonalno-magiczna, która gubi się w fantazjach, marzeniach i pragnieniach. Tę drugą część pobudza alkohol. Może on wywołać magiczny i życzeniowy stan umysłu, w którym nasze pragnienia i intencje mylone są z faktami.

Co alkohol robi z psychiką?

Łatwiejsze staje się przekonanie, że wystarczy tylko wystarczająco chcieć, by to dostać. Iluzja, że trzeba myśleć o problemach, aby sprawić, że znikną, jest tym, co prowadzi do tego, że osoba ulega pokusie przekonania, że nie trzeba nic robić, tylko chcieć. Szkody wyrządzone przez alkohol można zaobserwować w realnym życiu. W umyśle niemal automatycznie pojawiają się zniekształcenia. Eliminują one informacje o zagrożeniach związanych z piciem, a utrzymują poczucie wolności i logicznego myślenia. Nieświadomie umysł staje się uległy wobec alkoholu. Za długotrwałe nadużywanie alkoholu odpowiedzialny jest specyficzny mechanizm chorobowy. Nazywa się on systemem złudzeń i zaprzeczeń. Powoduje on uzależnienie od alkoholu i odcina człowieka od rzeczywistości. Blokuje to racjonalne myślenie, utrudnia dostrzeżenie szkód wyrządzonych przez alkohol i uniemożliwia skuteczną abstynencję. ALKOHOL OSZUKUJE. Alkohol może powodować zaburzenia emocjonalne i wyczerpanie.

Początkowo alkohol może być źródłem ciekawych i przyjemnych doświadczeń, które wzbogacają codzienne życie. Z czasem jednak alkohol może sprawić, że pojawi się pokusa częstej i szybkiej poprawy samopoczucia. Kilka kieliszków może pomóc w jasnym widzeniu i usunąć zmartwienie, które powoduje, że czujemy się smutni lub pozbawieni radości. Zmniejsza to motywację do wprowadzania pozytywnych zmian w swoim codziennym życiu. Pobudzenie chemiczne zmniejsza naturalną zdolność do odczuwania emocji. Trudniej jest zidentyfikować pierwotne przyczyny problemów osobistych poprzez sztuczne pobudzanie i uspokajanie siebie. Jeśli ktoś często pije, może nabawić się kompulsywnego kontrolowania swoich emocji. Alkohol jest środkiem przeciwbólowym i najsilniej działa na ludzi, którzy cierpią z powodu nieprzyjemnych uczuć. Zdolność do chemicznego łagodzenia nieprzyjemnych uczuć może prowadzić do uzależnienia i obniżenia odporności na cierpienie. Alkohol może pomóc człowiekowi uświadomić sobie, że jego cierpienie można zamienić w pewien rodzaj przyjemnej ulgi. Zamiast sprawić, że przestanie pić, będzie pił dalej mimo swoich dolegliwości psychicznych i fizycznych.

Alkohol może zmienić nasze zachowanie i pogorszyć jakość życia

Ludzie zachowują się inaczej po wypiciu alkoholu takiego jak wódka, wino czy piwo. Zmiany te mogą wpłynąć zarówno na nas samych, jak i na innych. Ludzie, którzy nie potrafią się zrelaksować, mogą stać się bardziej pogodni, ludzie smutni mogą stać się na chwilę radośni, ludzie nieśmiali stają się odważni, ludzie cisi stają się głośniejsi itd. Czasami ludzie piją, żeby poczuć się inaczej. Osoba, która pije dużo i często, może robić rzeczy, których normalnie nie zrobiłaby na trzeźwo. Popełnia błędy i wyrządza krzywdę innym. Niszczy wszystko, co jest dla niego ważne, w tym rodzinę, pracę, wartości duchowe. Alkohol pomaga złagodzić ból związany z niepowodzeniami, porażkami i trudnościami. Osoba nadużywająca alkoholu ma mniejszą motywację do uczenia się nowych umiejętności, może też nie rozwijać tak dobrze swoich osobistych zdolności. Alkohol może powodować, że osoba dostosowuje swoje życie do zmian wywołanych przez alkohol. Dlatego alkohol jest zwodniczy i należy go unikać.

Wpływ alkoholu na mózg

A co z naszymi mózgami i psychiką? Wiadomo, że nawet jednorazowe, obfite spożycie alkoholu na imprezie ma poważne konsekwencje. Czujemy się zdezorientowani i nie potrafimy się skupić. Możemy żałować podjęcia decyzji sprzecznych z naszym zdrowym rozsądkiem i oceną społeczną. Jakie są długoterminowe skutki, które nadużywanie alkoholu ma na nasz mózg? Może powodować trwałe uszkodzenia mózgu, zakłócać pracę istoty szarej i białej oraz wyrządzać inne szkody.

Ważne jest, aby pamiętać, że alkohol może powodować depresję w mózgu. Jednak niektóre osoby mogą doświadczać podniecenia, które może być związane z zanikiem lub zahamowaniami. Jest to jednak tylko powierzchowne. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do depresji, zaburzeń lękowych, schizofrenii, zaburzeń snu i innych zaburzeń psychicznych. Choroby te mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia alkoholizmu. Na przykład, jeśli używamy alkoholu jako środka "samoleczenia".